260 BİN KİŞİ AKDAMAR ADASINI ZİYARET ETTİ

Gevaş’ta bulunan ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Akdamar Adası’nı 2022 yılında 260 bin kişinin ziyaret ettiği belirtildi. 2022 yılında 50 milyona yakın insanın Türkiye’yi ziyaret..

260 BİN KİŞİ AKDAMAR ADASINI ZİYARET ETTİ

Gevaş’ta bulunan ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Akdamar Adası’nı 2022 yılında 260 bin kişinin ziyaret ettiği belirtildi.

2022 yılında 50 milyona yakın insanın Türkiye’yi ziyaret etmesinin büyük bir pasta olduğunu ve il olarak da bu pastadan iyi bir pay alınması gerektiğini belirten yetkililer, 2022 yılında yaklaşık 310 bin yerli ve yabancı turistin müze ve ören yerleri ziyaret ettiğini söylediler.  Yetkililer,  “2023 yılı itibariyle Van ve ülkemiz için turizm anlamında iyi bir gelir olacağını, iyi bir tirajın yakalanacağını şimdiden görmek mümkün olur. Temennimiz ve umudumuz da bu yönde. Yapılacak olan çalışmalar da bunu gösterecek. Tabi yapılacak olan çalışmalar neticesinde 2023 yılında daha çok ziyaretçi potansiyelini yakalamayı hedefliyoruz. Hedefimiz olan 500 bini yakalayabilmek için çalışmalar yapmak zorundayız” dedi.

2022 yılında yerli ve yabancı turistlerin en çok Akdamar Anıt Müzesi’ni ziyaret ettiklerini belirten yetkililer, “Ağırlıklı olarak UNESCO Dünya Geçici Mirası listesinde yer alan Akdamar Adası’nda ziyaretçi sayısının daha çok olduğunu görmekteyiz. Hem tekne turu ile yapılan tatlı bir seyahat hem karşınızda Artos Dağı’nın güzelliği ile birlikte masmavi denizin ortasında inci gibi parlayan Akdamar Anıt Müzesi’nin, daha çok ziyaretçi çekmesine sebep oluyor. Bu sadece Akdamar üzeri değil, Akdamar’dan sonra Van Kalesi, Çavuştepe Kalesi ve Urartu Müzemiz var. Bunları bütünsel olarak değerlendirdiğimizde bu sayıyı diğer ören yerlerimize de aktarmak zorundayız. Fakat 2022 yılı istatistiğine baktığımız zaman yaklaşık 260 binin üzerinde insanın sadece Akdamar Anıt Müzesi’ni ziyaret ettiğini söylemek mümkündür” dediler.

YORUMLAR (1)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.