Selvi Kılıçdaroğlu Van’da kadınlar ve çocuklarla bir araya geldi Beylikdüzü Belediyesi’nin ilçedeki her çocuğun en az bir öğün sağlıklı gıdaya erişebilmesi için hayata geçirdiği ‘Beslenme Saati’ projesi Türkiye’nin çeşitli illerine..

Selvi Kılıçdaroğlu Van’da kadınlar ve çocuklarla bir araya geldi

Beylikdüzü Belediyesi’nin ilçedeki her çocuğun en az bir öğün sağlıklı gıdaya erişebilmesi için hayata geçirdiği ‘Beslenme Saati’ projesi Türkiye’nin çeşitli illerine dağılıyor. Uygulama kapsamında toplamda bin 349 çocuğun beslenme çantaları Beylikdüzü Mutfak ’ta hazırlanıyor. 5 ile 14 yaş arası çocukların günlük alması gereken kalori miktarının 500 ila 700 kalorisini karşılayan öğünler için diyetisyen ve gıda mühendislerinin de onayları alınıyor. Ebeveynler, belediyenin kurumsal logosunun bulunmadığı çantaları, on mahallede oluşturulan 16 ayrı dağıtım noktasından ücretsiz teslim alarak çocuklarına ulaştırıyor. 2022 yılında hayata geçirilen proje ile bugüne dek toplamda 172 bin 613 öğün çocuklara ulaştırıldı. Çocukların sağlık beslenmesini esas alan projenin bir sonraki durağı Van oldu.

“BU SADECE YEREL YÖNETİMLERLE BAŞARILACAK ŞEYLER DEĞİL”

Beylikdüzü Belediyesi tarafından organize edilen bir dizi programa katılmak üzere kente gelen Selvi Kılıçdaroğlu’nu Van Ferit Melen Havalimanında kadınlar karşıladı. Edremit İlçesi’nde bir restoran ’ta aileler ve çocuklarla kahvaltı yapan Kılıçdaroğlu, coşkulu kalabalık karşısında çok mutlu olduğunu belirterek, “Kadınlarımıza her zaman güvenmişim, güvenmeye de devam edeceğim. Van’a geldiğim için çok mutluyum. Bu projeyle amaç sadece çocukların sağlıklı gıdaya ulaşması değil. Tabi önceliğimiz bu ama bu gıdaya herkesin eşit oranda ulaşması asıl önemli olan. Başkanımızın da dediği gibi yoksullukta değil, zenginlikte çocukları eşitlememiz gerekiyor. Amacımız bu. Bu beslenme saati sadece çocukları değil aileleri, anneleri de ilgilendiriyor. Çünkü hepsi birbirine bağlantılı olan konular. Bunların temelinde de ücret eşitsizliği, herkesin hakkını hak ettiği şekilde alamama, erişememe var. Bu da eğitimde eşitsizliği yaratıyor. Şu an konumuz beslenme ama bu konuların hepsi birbiriyle bağlantılı. Amacımız bunu en aza indirgemektir. Bu sadece yerel yönetimlerle başarılacak şeyler değil. Onlar ellerinden geleni yapıyor ama bu esas merkezi hükümetin sorumluluğudur. Yani bizim amacımız bunu eninde sonuda bir devlet projesi haline getirmektir. Umarım en kısa sürede bu olacaktır. Bundan umutluyum. Gelecek daha güzel olacak buna inanıyorum” dedi.

 

“YOKSULLUK BAZI ÇOCUKLARA ÖĞÜN ATLATIYOR”

Beslenme Saati uygulamasının, yerelin imkanlarıyla yapılmış bir sosyal adalet projesi olduğunu ifade eden Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Ben sosyal medyadan bir paylaşım görmüştüm, çok etkilenmiştim o paylaşımdan. 10 yaşında Zonguldaklı bir çocuk gitar çalıp, para topluyordu oradaki insanlardan. Çocuğa soruyorlar ‘hayalin ne’ diye. Çocuk 2023 Türkiye’sinde hayali olarak mutfağımızda daha fazla yiyecek olsun istiyor. Eğer biz 2023 Türkiye’sinde bu çocuklara bu hayali kurduruyorsak oturup düşünmemiz lazım. 13.Cumhurbaşkanımızın yöneteceği Türkiye’de inşallah adil, adaletli ve hakkaniyetli bir düzen kuracağız. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Bir devletin varlığı ancak vatandaşlara sahip çıkmasıyla hissedilir. Yoksulluk, bazı çocuklara öğün atlatıyor. Söylemeye bile dilim varmıyor. Bazı çocuklarımız öğün atlamak zorunda kalıyor. Acıkmamak için su için evlatlarımız var. Beslenme saatinde yanındaki arkadaşının beslen anında çıkardığı gıdalara bakıp yutkunan çocuklarımız var. Beslenme saatlerini dışarıda geçiren evlatlarımız var. Biz inşallah CHP iktidarında sosyal devletin ne demek olduğunu biz inşallah bütün vatandaşlarımıza hissettireceğiz. Bundan hiç şüphe duymuyorum. Genel Başkanımızın önderliğinde, onun Cumhurbaşkanlığında bu ülkeye hak, hukuk, adalet, huzur gelecek. Adil bir düzen kurulacak bundan yana hiç şüphem yok” diye konuştu.

 

“ÇOCUKLARIMIZ İÇİN İNŞALLAH AYDINLIK BİR GELECEKTE BULUŞACAĞIZ”

Her ailenin kendine yetebilen bir ekonomik düzeni olması için çalışacaklarını da aktaran belediye başkanı Çalık, “Devletin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bir verisini paylaşmak istiyorum. Yaklaşık Türkiye’de 10 milyon çocuk ilk ve orta öğretim kademesinde. Bu çocuklarımızın yaklaşık yüzde 25’i yani 2,5 milyon çocuk şartlı yardım eğitimiyle okula gidiyor. Nedir bu şartlı yardım eğitimi? Hiçbir güvencesi olmayan ailelere verilen destek demek. Bu destek aslında 90 lira ile 150 lira arasında. Bu da 1 aylık. İnşallah bizim iktidarımızda hiçbir ailenin bu tür desteklere ihtiyaç duymayacağı bir düzeni kurmak zorundayız. Her ailenin kendine yetebilen bir ekonomik düzeni kurması gerekir. Biz evlatlarımızın kendine olan özgüven ile yetişmelerini istiyoruz. Hiçbir çocuğun kaderi asla ve asla yoksulluk olamaz. Hiçbir çocuk da bizim iktidarımızda yatağa kesinlikle aç girmeyecek. Bunu sözünü size vermek istiyorum. Çocuklarımız için inşallah aydınlık bir gelecekte buluşacağız. Biz yerelin kısıtlı imkânlarıyla bu projeyi yapıyoruz. Bu aslında bir sosyal adalet projesi” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından engelli ressam Vedat Kiyat, kara kalemle çizdiği Kılıçdaroğlu çiftine ait resmi Selvi Kılıçdaroğlu’na hediye etti. Beylikdüzü Belediyesi tarafından ise çocuklara hediyeler dağıtılarak program son buldu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.