ERKAN KALKAN YOL ALIR

Seçim havasının esmeye başladığı bir döneme girdik. Ziyaretler, paylaşımlar, tanıdık basın mensupları üzerinden girişilen hamleler ve onlarca pratik, aday adayı olma çabasından bir kaçıdır. Erken uyanmanın bereketine inanan toplumumuzda “Erken..

Seçim havasının esmeye başladığı bir döneme girdik. Ziyaretler, paylaşımlar, tanıdık basın mensupları üzerinden girişilen hamleler ve onlarca pratik, aday adayı olma çabasından bir kaçıdır.

Erken uyanmanın bereketine inanan toplumumuzda “Erken Kalkan (Çıkan) Yol Alır” atasözünü, siyasete eklemlemeye çalışan bazı belediye başkan aday adayları şimdiden ‘siyasi meydanda’ görücüye çıktılar. Seçimden seçime Vanlılık bilinci çoşkun sular gibi kabaran, seçimden sonra kurak topraklara dönem kişiler her seçim döneminde olduğu gibi bu seçim döneminde de mutlaka ortaya çıkacak, pazarlanmaları için azda olsa keselerinin ağzını açacaklar gibi duruyor. Keseye meyilli bazı insanlarında klavyelerinde en baba kavramlarla övülecek, gereğinden fazla övgüye mazhar olan kişide tabi ki kendisini başkan ehli görmeye başladığında kıyametinin koptuğunun farkına varmadan, aday açıklandığında daldığı hülyadan uyanınca veryansına başlayacak; kendisine haksızlık yapıldığı algısıyla sağa sola olmadık sözlerle saldıracak.

Her seçim döneminde olduğu gibi bu seçim döneminde de “yok artık” dedirtecek değerlendirmelerle birileri göğe mazhar görülürken, kesenin ağzını açmama kabahatinde bulunan kişiler ise her türlü ithamla saldırıya uğrayacaktır. Menfaate odaklı bilgi, görgü ve meslek fakiri kişilerin üç beş pare kazanmak için yapacakları analizler, siyasetin giyotini olsa da, övgüye mazhar olanlar tarafından taltif edileceklerdir.

 

Entellektül seviyenin diplerde bile yer bulamadığı sosyal medyanın klavye koliklerinin yarattığı enformasyon kirliliği de işin cabası. Bilgi ve analizin olabildiğinde tahriş ve taciz edildiği bir zaman diliminde,  sadece gazetecilik yapmak isteyenler, Mahatma Ghandi’nin “Göller bölgesinde ada olmak bağışlanmaz suçlardandır” tepsitinin günümüzdeki suçluları arasında yerini alacak; her seçim döneminde olduğu gibi meslek etiğini korumak için uğraşsa da, sesini duyan pekte olmayacak, gazetecilik mahallesine yerleşen gece konduncular tarafından eleştirilecektir.

Kentimiz özelinde, yerelde belediye başkan aday adayı olmanın, hatta belediye başkanı olmanın ateşten gömlek giymekle eş değer olduğunu düşünen bir birey olarak aday adayı olmayı düşünenlere ve daha sonra adaylık verilenlere ‘sabrı cemil’ diliyor, bir kez daha düşünmelerini tavsiye ediyor; basına yerleşen gece konducuların şerrinden korunmaları için dua ediyorum.

Ayrıca beş yıllık sürenin çok kısa olduğunu, toplumdan kendini soyutlamanın çokta akıllıca bir şey olmadığını hatırlatmak isterim.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.