24 Kasım’ın Işığında Bir Hikaye”

Sevgili Okuyucular, Bugün, 24 Kasım Öğretmenler Günü. Bu özel günde, sizlere uzun yıllar boyunca hem öğretmen, hem okul müdürü, hem de bir anne şefkati ile öğrencilerine yaklaşan bir öğretmenden bahsetmek..

24 Kasım’ın Işığında Bir Hikaye”

Sevgili Okuyucular,

Bugün, 24 Kasım Öğretmenler Günü. Bu özel günde, sizlere uzun yıllar boyunca hem öğretmen, hem okul müdürü, hem de bir anne şefkati ile öğrencilerine yaklaşan bir öğretmenden bahsetmek istiyorum. Bir bölgeden bir bölgeye gelen, sevgisi ve şefkati ile tüm öğrencilerin kalbinde taht kuran, Vesile Tuncer öğretmenden bahsetmek istiyorum.  Elmalı Mahallesinde yıllarca öğretmenlik yapan ve benimde ilkokul öğretmenim olan Vesile Öğretmen…

Uzun yıllar eğitime ve mahalleye büyük katkılar sunan Vesile Öğretmen, sadece benim değil, tüm mahallenin öğretmeniydi. Ablalarımın, ağabeylerimin, kardeşlerimin ve bizim gibi mahalledeki yüzlerce çocuğun öğretmeniydi Vesile Öğretmen. Sınıf içinde sadece bilgi veren bir öğretmen değil, aynı zamanda öğrencilerin sorunlarını paylaşarak azaltan, gülüşleriyle mutlulukları çoğaltan bir anneydi Vesile Öğretmen.

“Defteri, kalemi biten öğrenci, Vesile Öğretmen’e gelirdi”

O yıllar imkanların bu kadar olmadığı insanların yokluk içerisinde yaşadığı yıllardı. Haliyle mahallede yaşayan ailelerin çoğu maddi sıkıntılar içindeydi. Bu nedenle defteri, kalemi veya silgisi biten Vesile Öğretmen’e gelirdi. Vesile Öğretmen de tüm öğrencilere kucak açardı. O’nun çekmecesinde hiçbir zaman defter, kalem ve silgi eksik olmazdı. Çünkü O, maaşının büyük bir kısmını çok sevdiği öğrencileri için kırtasiye malzemesine harcardı. Sadece okuma yazma dersini değil, hayat dersini de ondan öğrendik. Sık sık sınıfının dışında oturup sorunlarımızı dinler, çözüm yollarıyla bizi doğru yola yönlendirirdi.

O dönemde sadece öğretmenlik yapmakla kalmayan Vesile Öğretmen, aynı zamanda okul müdürü ve hatta zaman zaman okulun hizmetlisi olurdu. Personel eksikliğinin olduğu süreçlerde eline süpürge alan Vesile Öğretmen, okul temizliğini yapar, öğrencilerin hijyenik bir ortamda eğitim görmesini sağlardı. Bu candan ve özverili hizmet, mahallelinin kalbinde sonsuza kadar iz bıraktı.

“Okulun ismi Vesile Tuncer İlköğretim Okulu olmalıdır”

O yıllarda ‘Tahirpaşa İlkokulu’ olan eğitim yuvası, daha sonraki yıllarda Osmangazi İlköğretim Okulu olarak değiştirildi. Tabi o yıllarda Tahirpaşa İlkokulu, sadece bir eğitim yuvası değil, aynı zamanda bir aile ortamıydı. O okuldan mezun olan öğrenciler; akademisyen, savcı, doktor, gazeteci ve öğretmen olup, ülkenin değişik illerinde değişik görevlerinde yer aldılar. Geldiğimiz noktada bir mahalleye bu kadar dokunan bir öğretmenin ismi elbette ki yaşatmalıydı. Bu nedenle Osmangazi İlköğretim Okulu isminin Vesile Tuncer İlköğretim Okulu olması, tüm mahallelinin ortak talebi ve isteğidir. Bu isim değişikliği, O’nun öğretmenlikteki eşsiz katkılarına ve mahallenin yaşamına bıraktığı derin izlere bir saygı duruşu olacaktır.

Sonuç olarak “Vesile Tuncer İlköğretim Okulu”, sadece bir okulun adını değil, bir mahallenin sevgi dolu geçmişini de temsil edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle başta ilkokul öğretmenim Vesile Tuncer olmak üzere tüm öğretmenlerimizin ’24 Kasım Öğretmenler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.