KIZILAY’DAN “BAL GİBİ PROJE” Gevaş Türk Kızılay İlçe Temsilciliği’nin Gevaş Gençlik Merkeziyle ortaklaşa hazırladığı “Organik Balla Doğaya Destek Sofralara Bereket” projesi kabul edildi. Bu kapsamda proje paydaşları çalışmalarına başladı. Proje..

KIZILAY’DAN “BAL GİBİ PROJE”

Gevaş Türk Kızılay İlçe Temsilciliği’nin Gevaş Gençlik Merkeziyle ortaklaşa hazırladığı “Organik Balla Doğaya Destek Sofralara Bereket” projesi kabul edildi. Bu kapsamda proje paydaşları çalışmalarına başladı.

Proje hakkında bilgi veren Türk Kızılay Gevaş İlçe Koordinatörü Seferi Baybure, bal aılar ve üretiminin hem doğamızın hem de sağlığımızın önemli konularından biri olduğunu belirtti. Özellikle çiçekli bitkilerin meyve bağlayabilmeleri ve ürünlerin gerekli tozlaşmayı, döllenmeyi sağlayabilmelerinde etkili olan arıların, doğal dengenin biyolojik çeşitliliğin devam etmesinde önemli bir rol üstlendiğini belirten Baybure, “Doğal yaşamın önemli bir parçası olan bal arılarının faydaları bununla sınırlı değildir. İçerdiği 200 den fazla bileşenle vitamin, mineral, fenolik asitler, aminoasitler ve enzimlerde insan yaşamında oldukça önemli bir yer teşkil etmektedir. Arılar ürettikleri balın yanında bal mumu, propolis, arısütü, polen vb. ürünlerle de ekonomik anlamda önemli bir yere sahiptir. Gevaş Türk Kızılay İlçe Temsilciliği olarak, rakımı 3 bin 500 metre yüksekliğinde, sahip olduğu fauna ve florası, zengin bitki örtüsü, endemik bitki türleriyle popülâsyonun en yüksek olduğu Artos Dağı’nın eteğin de faaliyetlerimizi yürütmekteyiz “ dedi.

Organik bal yetiştiriciliğine en uygun alanların olduğu Artos Dağı’nda gönüllü gençlerle ve paydaş kurumla birlikte organik bal üretmeyi amaçladıklarını belirten Başkan Baybure, şunları söyledi:
“Gevaş Gençlik Merkezimizin desteği ve gönüllü gençlerimizle birlikte organik bal üretmeyi amaçlıyoruz. Hilal tasarımlı peteklerimizle üreteceğimiz organik balımızı sürdürülebilir bir anlayışla pazarlamayı buradan elde edilen gelirle de hem kovan sayımızı arttırmayı hem de ihtiyaç sahibi ailelerimize yardım etmeyi amaçlıyoruz. Yine bunun yanında sofralarında vazgeçilmez unsurlarından olan özellikle hasta, yaşlı ve çocuklarımızın tüketmesi gereken vitamin deposu balımızı, ihtiyaç sahibi ailelerimizin sofrasına ulaştırmayı hedefliyoruz. Bugün de Kızılay ve Gevaş Gençlik Merkezi gönüllülerimizle arı kovanlarını yerinde ziyaret ettik. Gönüllülerimize arı kovanının kışa giriş ve kışlatma hazırlıkları hakkında bilgi verdik.”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.