ADINA CAMİ YAPTIRILAN HACI İZZETHAN KİMDİR?

Gevaşlı Hayırsever İş İnsanı Nimetullah Ürey, Hacı İzzethan Ürey’in Babasıyla Anısını Yaşatıyor. Gevaşlı hayırsever iş insanı Nimetullah Ürey, babası Hacı İzzethan Ürey’in anısını yaşatmak amacıyla ilçede bir cami külliyesi inşa..

ADINA CAMİ YAPTIRILAN HACI İZZETHAN KİMDİR?

Gevaşlı Hayırsever İş İnsanı Nimetullah Ürey, Hacı İzzethan Ürey’in Babasıyla Anısını Yaşatıyor.

Gevaşlı hayırsever iş insanı Nimetullah Ürey, babası Hacı İzzethan Ürey’in anısını yaşatmak amacıyla ilçede bir cami külliyesi inşa ediyor. Peki, Ürey adına cami yaptırdığı babası Hacı İzzethan kimdir? İşte Kara Hasan ailesinin kökenleri ve Hacı İzzethan Ürey’in soy ağacı hakkında detaylar:

 

Kara Hasan ailesinin seceresine göre, 1200 yılında Karani köyünden Bodur büyük baba Hasan, Irak Bestan bölgesinden 1400 yılında Silopi ilçesine geçerek hayatlarına devam etmişlerdir. 1500 yılında ise Pervari ilçesinin Sanıh köyüne yerleşmiş ve buraya kendi isimlerini vermişlerdir. Bu aile, zamanla çeşitli nesillerden geçerek gelişimini sürdürmüştür. Babası Hacı İzzethan Ürey’in adıyla cami yaptıran Nimetullah Ürey ise Kara Hasan soyadını taşıyan ve ailenin bir ferdi olarak bilinen önemli bir şahsiyettir. Hacı İzzethan Ürey’in babası Hacı Elyas, 1916 yılında yaya hicaze gitmiş ve orada Hac mazifesini yerine getirdikten sonra Medine’de vefat etmiştir. Hacı Elyas’ın 6 oğlu vardı ve bunladan 5 tanesi Rus işgali sırasında Van Kalesi’nden Hasan Kalesi’ne gidip oradan şehit olmuşlardır. Sadece Hacı İzzethan 7 yaşındayken annesi ile birlikte Diyarbakır’a kadar göç edip bir süre sonra da geriye dönüp hayatını idame etmiştir. Hacı İzzethan’ın da 6 oğlu var ve bunlar Abdulkerim, Sabahattin, Muhyettin, Salimhan ve Hacı Nimetullah ve Kurban’dır.

İzzethan Ürey’in soy ağacı, Kara Hasan ailesinin geçmişine dayanan köklü bir aileyi temsil etmektedir. Nimetullah Ürey, Hacı İzzethan Ürey’in anısını yaşatmak ve topluma hizmet etmek amacıyla cami inşa etme kararı almıştır. Bu proje, hem aileye özel bir anlam taşımakta hem de ilçeye bir değer katmaktadır.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.