“AMACIMIZ VAN GÖLÜ ‘ALAN BAŞKANLIĞI’NI KURMAKTIR”

Van Gölü Aktivistleri Derneği Başkanı Dr. Erdoğan Özel, çalışmalarının yalnızca Van ilini kapsamadığını Van Gölü çevresinde bulunan tüm illeri kapsadığını belirterek, “Burada ki en büyük amacımız Van Gölü Alan Başkanlığı’nı..

“AMACIMIZ VAN GÖLÜ ‘ALAN BAŞKANLIĞI’NI KURMAKTIR”

Van Gölü Aktivistleri Derneği Başkanı Dr. Erdoğan Özel, çalışmalarının yalnızca Van ilini kapsamadığını Van Gölü çevresinde bulunan tüm illeri kapsadığını belirterek, “Burada ki en büyük amacımız Van Gölü Alan Başkanlığı’nı kurmaktır” dedi.
Vangölü Aktivistleri yürüttükleri proje kapsamında Gevaş 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi’nde öğrencilerle buluştu. Van Gölü Havzasında 200 okulun olduğunu bu okulları sırasıyla gezerek konuyla ilgili farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını ifade eden Van Gölü Aktivistleri Derneği Başkanı Dr. Erdoğan Özel, şu ana kadar 52 okulu ziyaret ettiklerini söyledi. Van Gölü çevresinde bulunan tarihi ve turistik yerlere dair bilgiler vererek bu mekanların tarihi dokusuna sahip çıkılması için gerçekleştirdikleri etkinliklerin ses getirdiğini ilgili mercilerle çalışmaların devam ettiğini anlatan Özel, Van Gölü Havzasında bulunan Bitlis Nemrut Krater Gölü’ne turizm için beton dökme çalışmalarına bu proje ile nasıl engel olduklarını bu bölgenin hak ettiği muameleyi görende kadar mücadeleye devam edilmesi gerektiğini söyledi.

“VAN GÖLÜ VAN’DAN İBARET DEĞİL”
Van Gölü’nün geniş bilalana sahip olduğunu belireten Başkan Özel, “Van Gölü çok geniş alanı kapsıyor ve sadece Van iline değil Bitlis’e de sınır. Bu anlamda korunacak alanlara ve barındırdığı güzelliklere sahip çıkmamız gerekiyor. Van Gölü havzası yalnızca insanlara değil, 235 kuş türü ,sodalı suda yaşayan endemik bir canlı olan inci kefali ve yeni keşfedilmiş Van mercanına da hayat veriyor. Bu türlerin soylarının devamı için bu alanın korunması konusu çok önemli. Bu konuda toplumsal bilinç oluşturmayı amaçlıyoruz” dedi.

VANGÖLÜ AKTİVİSTLERİ HER YERDE
Kimi zaman yol kenarında pedal çevirirken kimi zaman Van Gölünde kulaç atarken bazen de ellerinde çöp torbalarıyla sahilde bulunan çöpleri toplarken karşılaştığımız Vangölü Aktivistleri Van Gölü mavi kalsın diye yola çıktı. Ankara’ya bisiklet sürerek gittiklerini bu yolcuğun 14 gün sürdüğünü belirten Özel, bunun sonucunda seslerini duyurabildiklerini ve milletvekilleri ile proje yürüttüklerini dile getirdi. Özel, “Çaba ve özveri sonucunda birçok projeye imza attık. Van Gölü’nün daha yaşanılabilir kalacağına fayda sağladık. Bugün nasıl Van Gölü’nde yüzülüp , sahilinde oturulabiliyorsa bundan 10 yıl sonra da bunun yapılabilmesi için mücadele ediyoruz ve etmemeiz gerekir” ifadelerini kullandı.

DÜZENLENEN ETKİNLİKLER EKONİMİYİ CANLANDIRIYOR
Özel, Doğal güzellik bakımından oldukça zengin olan Van Gölü çevresi bu güzelliklerin korunması adına farkındalık yaratan birçok etkinlik düzenlediklerini söyelen Başkan Özel, bu etkinliklerin devam ettiğini anlatarak, “Düzenlemiş olduğumuz etkinlik ve festivallerle Van’a daha fazla turist çektik. Ülkenin çeşitli şehirlerinden ve yurt dışından turistler bu kapsamda Van Gölünü ziyaret etti ve bu durum Van’ın ekonomisine önemli katkı sağladı. Amacımız birinin de Van Gölünün kıymetinin bilinmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.
Konferans sırasında konuya dair etkinlik düzenleyerek öğrencilere tişört ve içerisinde Kara Çam tohumu bulunan kalem hediye edild.
Programa Gevaş Milli Eğitim Müdürü Kasım Erva ,Gevaş Gençlik Merkezi Müdürü Bahattin Ceylan , Gevaş Gençlik Merkezi Lideri Necat Kaçmaz da katıldı . Projelere destek verdiklerini Van Gölü çevresinin korunması için destek olmaya devam edeceklerini söylediler.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.