EYT GÖRÜŞMESİ 28 ŞUBAT’TA

EYT teklifinin 28 Şubat günü Meclis’in açılmasıyla görüşülüp kısa sürede yasalaşması bekleniyor. Öte yandan EYT’liyken depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine de bu hakkı aileleri tarafından kullanılabilecek. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) teklifi..

EYT GÖRÜŞMESİ 28 ŞUBAT’TA

EYT teklifinin 28 Şubat günü Meclis’in açılmasıyla görüşülüp kısa sürede yasalaşması bekleniyor. Öte yandan EYT’liyken depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine de bu hakkı aileleri tarafından kullanılabilecek.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) teklifi deprem nedeni ile Meclis Genel Kurulu’nda görüşülememişti. AK Parti kurmayları yeni bir erteleme olmazsa 28 Şubat’ta çalışmaya başlayacak olan Meclis’in ilk gündeminin EYT teklifi olacağını kaydetti. Öte yandan EYT hakkı kazanan ancak depremde hayatını kaybedenlerin aileleri de bu haktan yararlanabilecek.

28 Şubat’ta Meclis’in açılmasıyla ilk görüşülecek madde olması beklenen EYT’de prim gün sayısı, çalışma yılı gibi koşullarda bir değişiklik olmayacak. Ancak EYT’li olarak çalışmak isteyenlerin işe başlaması için tanınan 10 günlük sürenin uzatılması gündemde. İşveren tarafı bu sürenin 3 aya çıkarılmasını talep ediyor. AK Parti kurmayları TİSK temsilcilerine yeniden işe giriş süresinin uzatılmasının çalışanlara zararı olabileceğini bildirdi. Tekrar değerlendirme yapılmasını istedi. Ancak TİSK heyeti 3 aylık sürenin tanınmasında ısrarını sürdürdü. AK Parti’de bu konuda son karar henüz verilmedi.

EYT’yi beklerken depremde hayatını kaybedenler için de harekete geçildi. AK Parti kurmaylarına göre EYT’liyken depremde hayatını kaybedenlerin aileleri de bu düzenlemeden yararlanabilecek. EYT’liler gerekli prim gün sayısı ve yılı dolduran ancak yaşının dolmasını bekleyenlerden oluştuğu için herhangi bir yasal düzenlemeye gerek kalmaksızın vefatın kesinleştirilmesinin ardından Sosyal Güvenlik Kuru’nda yapılacak işlemler sonucunda yasal hak sahiplerine emekli maaşı bağlanabilecek. HABERGLOBAL

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.