GEVAŞ’IN KARMAŞIK GÜNDEMİ: HANGİ SORUNU ÖNE ÇIKARMALI?

Son günlerde ilçemizin gündemi oldukça yoğun ve karmaşık. Öncelikle sizlerden gelen yoğun mesajlara teşekkür etmek istiyorum. Gelen tüm mesajlarınızı tek tek inceledikten sonra, hangi sorunları önceliklendirmemiz gerektiğini belirlemeye çalışıyoruz. Sizlerden..

GEVAŞ’IN KARMAŞIK GÜNDEMİ:  HANGİ SORUNU ÖNE ÇIKARMALI?

Son günlerde ilçemizin gündemi oldukça yoğun ve karmaşık. Öncelikle sizlerden gelen yoğun mesajlara teşekkür etmek istiyorum. Gelen tüm mesajlarınızı tek tek inceledikten sonra, hangi sorunları önceliklendirmemiz gerektiğini belirlemeye çalışıyoruz. Sizlerden gelen mesajlar ve talepler doğrultusunda bu hafta hangi sorunu öne almalı ve yazmalı konusunda oldukça zorlandım. Hangi konuyu önceliklendirmeliyiz, hangisini ilk ele almalıyız?

Bir yanda, “Hazır kombilerini taktık, doğalgaz bekliyoruz” diyen vatandaşların haklı talepleri varken, öte yanda ise kazı yapılan yolların onarılmadığı için araçlarımızın hurdaya döndüğünü belirten sürücülerin isyanı var. İçme suyu ve sulama suyu sorunu da gündemin en üst sıralarında. Taşıma kapsamı dışında olan öğrencilerin sıkıntılarını ise kimse görmüyor gibi görünüyor. Her gün kilometrelerce yol yürümek zorunda kalan ve sınıf arkadaşları sıcak yemek yerken uzaktan bakan öğrencilerin sorunları mı öncelikli, yoksa etrafta biriken çöplerin kokusu nedeniyle yakınan esnafın sorunu mu?

Akdamar Adası’na ücretlerin çok yüksek olmasından dolayı ayak basamayan vatandaşların sorunu mu daha büyük, yoksa sahilin çöplere gömüldüğünü iddia eden ve bulundukları yeri kirleten piknikçilerin davranışları mı? Yoksa ev kirasının 7 bin TL’ye kadar çıktığı ilçemizde, kiralarını daha da yükseltmeye çalışan ev sahipleri mi haklı, yoksa ev bulamayan kiracılar mı?

Bu karmaşıklık içinde, bir gazeteci olarak hangi konuya odaklanmalı ve hangisini öne çıkarmalı? İnanın ki, karar vermek zor.

Bu köşe yazısında, ilçemizin yaşadığı bu çok yönlü sorunları ve tartışmaları ele almaya çalışsam da işin içinden çıkamadım. Ayrıca, bunlara ek olarak Kamu-Der tarafından yılın belediyesi seçilen Gevaş Belediyesi’ni mi yazmalı, yoksa ‘Bu derneğin sahibi CHP’li’ diyen siyasileri mi? Belki de ‘Gevaş’ yerine ‘Cavaş’ yazılma polemiğini mi?

İlçenin büyük bir kesiminde dillendirilen ‘Gevaş Belediyesi 40 yakın yeni çalışan aldı. Alınanlar hangi kriterlere göre alındı’ diye mail atanları mı yazmalı, yoksa ilçenin her cadde ve sokağı seyyar satıcılarla doldu. ‘Seyyar Kent’e döndük diyen esnafı mı?

Sonuç olarak, gazetecilik karmaşıklık içerebilir, ancak toplumun en büyük ihtiyaçlarına ve en acil sorunlarına odaklanmak önemlidir. Hangi konuyu yazacağıma karar vermek, gündemin önceliklerini belirlemek ve toplumu aydınlatmak açısından büyük bir sorumluluktur.
Bir sonraki yazımda güzel şeyler paylaşmak dileğiyle…

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.