GEVAŞ’TA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

Gevaş’ta 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle tören düzenlendi. Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtına çelenk sunulmasının ardından program, Gevaş Güzelkonak Yatılı Bölge Ortaokulu konferans salonunda devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal..

GEVAŞ’TA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

Gevaş’ta 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle tören düzenlendi.
Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtına çelenk sunulmasının ardından program, Gevaş Güzelkonak Yatılı Bölge Ortaokulu konferans salonunda devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemine dair konuşmalar yapıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü M. Kasım Erva, yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“HİÇ BİTMEYECEK BİR HEYECANIN TEMSİLCİLERİ
Elindeki meşaleyi elden ele, gönülden gönüle yeni nesillere taşıyan ve bugünün başrolleri kıymetli öğretmenlerimiz, değerli arkadaşlarım;
Bilgeliğin, gelecek nesillere ufuklar açmanın, milletlerin çağı okumalarının adıdır öğretmen. “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” diyen Hz. Ali, “Dünyada her şeye değer biçilebilir ama öğretmenin eserine asla değer biçilemez” diyen Sokrates, “yeryüzünde öğretmenlikten daha şerefli bir meslek tanımıyorum.” diyen Diyojen de, bu kadar şerefle anılan bir mesleğin mensuplarının ne kadar ağır bir yükün emanetçileri olduğun da hemfikir olmuşlardır.Hepimiz bilmekteyiz ki milletlerin var oluşlarını da yok oluşlarını da öğretmenler yine baş aktör olarak karşımıza çıkar.

DEĞERLİ ARKADAŞLAR;
Unutmayalım ki bu vazifede hammaddemiz insandır ve hata yapma lüksümüz yoktur. Hatamız toplumun felaketi olacaktır. Kuyumcu terazisi kadar hassas, gül yetiştiren bir bahçıvan kadar sabırlı, eserinin üzerine titizlikle eğilen bir sanatkâr kadar özenli olamazsak sarf edeceğimiz onca çaba, ayıracağımız onca vakit ve en nihayetinde ortaya koyacağımız eşsiz özveri bir hayal kırıklığıyla sonuçlanmaktan öteye gitmeyecektir. Bu nedenle bilim öğretirken ilim öğretmeyi, bilgiyi aktarırken yorumlama yeteneği katmayı ve en önemlisi fikir üretmeye teşvik ederken ahlakı öğütlemeyi esas almak birinci önceliğimiz olmalıdır.

KIYMETLİ ÖĞRETMEN ARKADAŞLARIM,
Bu yol meşakkatli, bu yol uzun, bu yol zahmetli. Lakin “Hiçbir zafere çiçekli yollardan gidilmez.” felsefesini en iyi bilen kişiler olarak sizlerin bu uğurda gösterdiğiniz ve gösterecek olduğunuz fedakârlıklar bu toplumun geleceğini belirleyecek en önemli etken olacaktır. Kelebek etkisi kavramını bilirsiniz. Dünyanın bir ucunda kanat çırpan bir kelebeğin dünyanın diğer ucundaki bir tufanın oluşmasında etkisi vardır. Tıpkı kelebek etkisi gibi sizlerin cehalete karşı yakacağınız her ışık, kaybolmuşlara göstereceğiniz her yol, kuru gürültüye karşı söyleyeceğiniz her söz mutlaka dönüp dolaşıp yankısını bulacak, uçup buhar olduğunu düşündüğünüz her pırıltı en zor zamanda kurak toprakları yeşertecek olan bir yağmur gibi bütün bereketiyle zihinlere yağacaktır.


Bizler teknolojinin saldırılarına kalkan olmakla beraber, hiçbir zaman eskimeyecek, yok olmayacak, insanlık var olduğu sürece mesleklerin anası olan ruhların mimarlarıyız. Teknolojinin göze ve kulağa hitap ediyor olmasının yanında hiçbir yavrumuzun yüreğine dokunamayacağının bilincinde olmalıyız. Beşikten mezara kadar ilim öğrenmek olduğuna göre beşikten mezara kadar öğretmen de olacaktır. Mesleğimizin çıkmazları bizleri çocuklarımıza ilgi göstermeme ihanetine sevk etmemeli. Aksine daha bir şevk ve heyecanla yeni kuşak ve yeni nesillerde benzer sorunların yaşanmamasının iştiyakını göstermeliyiz. Belki de bizi diğer mesleklerden ayıran en önemli farkta bu olsa gerek. Biz yanlışa yanlışla cevap verdiğimiz sürece toplumun iflahı ve ıslahı mümkün değildir. Daha çok gayret, daha fazla heyecan ve daha fazla meslek bilinciyle aşamayacağımız sorun kalmayacaktır.Şairin “İçim bir deniz, size neyi anlatabilirim / Birkaç damladır çarpan şiirime.” dizelerinde ifade ettiği gibi ne kadar söz söylersek söyleyelim öğretmenliğin ve öğretmenlerimizin kıymetini ve yaptıkları işin ehemmiyetini ifade etmeye çalışmak ancak denizdeki birkaç damlayı ifade etmekten öte olmayacaktır.
İlim ve irfanı zihinlerimize ilmek ilmek işleyen ,her zorlukta sabretmeyi öğreten ve fedakarlık göstererek hayatlarımıza dokunan saygıdeğer öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor bu duygu ve düşüncelerle öğretmenlerimize başarı, sağlık ve mutluluklar dilerim”
Şiir dinletisi, öğretmenler günü gösterisi, orotoryo ve müzik dinletisinin ardından program, daha önce dereceye giren öğrencilerin ödüllerin verilmesiyle devam etti. Tören, adaylığı kalkan öğretmenlerim yemin töreni ile son buldu.

Törene İlçe Kaymakamı Bayram Yıldız, Belediye Başkanı Murat Sezer, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Fatih Dayan, İlçe Emniyet Amiri Onur Usta, kurum amirleri, bazı STK ve siyasi parti temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.