Gevaş’ta “Otizm Farkındalık Semineri” Gerçekleştirildi

Gevaş’ta, ilçe Kaymakamlığı, Gevaş İlçe Milli Eğitim müdürlüğü ve Gevaş ilçe Halk Kütüphanesi Sorumlusu Osman Aydemir’in koordinasyonunda hazırlanan “Otizm Farkındalık Semineri” gerçekleştirildi. Seminerde konuşan Van otizm Derneği Başkanı Prof. Dr…

Gevaş’ta “Otizm Farkındalık Semineri” Gerçekleştirildi

Gevaş’ta, ilçe Kaymakamlığı, Gevaş İlçe Milli Eğitim müdürlüğü ve Gevaş ilçe Halk Kütüphanesi Sorumlusu Osman Aydemir’in koordinasyonunda hazırlanan “Otizm Farkındalık Semineri” gerçekleştirildi. Seminerde konuşan Van otizm Derneği Başkanı Prof. Dr. Erkan Düz, Otizmin dünyada giderek yaygınlaştığını ve otizmli çocukların eğitiminde anne baba ilgisi, sevgisi ve eğitimin çok önemli olduğunu belirtti.

Atatürk Ortaokulu konferans salonunda düzenlenen seminerde Otizm’in, belirtileri erken çocukluk döneminde ortaya çıkan, genellikle etkilerini ömür boyu sürdüren, bireylerin sosyal etkileşim ve iletişim kurma becerilerini olumsuz yönde etkileyen, sınırlı ilgi ve tekrarlanan davranışlara neden olan nöro-gelişimsel bir bozukluk olduğunu ifade eden Prof. Dr. Erkan Düz, ister bedensel isterse zihinsel engelli olsun, farklı bir çocuk sahibi olduğumuzda birinci adım onu kabullenmek olduğunu belirtti. Düz, “Engelli çocuk, herhangi bir günahımıza karşılık bizlere ceza olarak verilmemiştir. Tam tersine ceza değil, ödül olarak görmek gerekir. Zira engelli çocukların anne ve babalarının seçilmiş, ödüllendirilmiş insanlar olduğunu düşünmekteyiz. Anne baba, çekirdek aile ve büyük aile olarak bu çocuğun hayata kazandırılması için ele ele vererek mücadele vermek gerekir. Şayet siz çocuğunuza saygı ve sevgi gösterirseniz çevrenizdeki her kes de çocuğunuza saygı gösterir. Otizm rahatsızlığı, Uzun ince bir yol. Yürürsünüz yürürsünüz ama bir türlü sonunu göremezsiniz. Zaten anne babalık emekliliği olmayan, İzini ve raporu olmayan bir meslek. Hayat bir imtihandır. Sağlık kadar hastalık ve Engellilik te hayatın bir gerçeğidir. Eğitim hem de ömür boyu eğitim. ‘Serseri Cahil bırakılmış çocuğun büyümüşüdür’ der ünlü şair Muhammmet İkbal. Engelli çocuklarımıza sınırsız sevgi ama sıfır şiddet uygulamak gerekir
Toplum olarak ve bu toplumda yaşayan her bir birey olarak engelli ailelerine yüklenen yükü hafifletmek için her türlü çabayı göstermeliyiz. Mehmet Akif Ersoy’n dizelerinde belirttiği gibi; Gitme ey yolcu, beraber oturup ağlaşalım.
Elemim bir yüreğin karı değil paylaşalım. Unutulmamalıdır ki bu dünyada yaşayan her kes bir gün bedensel veya zihinsel engelli olabilir. Her birimiz birer engelli adayıyız”  dedi.

Seminere İlçe Kaymakamı Bayram Yıldız, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Talat Toy, çok sayıda öğretmen, anne ve öğrenci katıldı. Seminer sonrasında Prof. Dr. Erkan Düz’e teşekkür eden Gevaş Kaymakamı Bayram Yıldız, çok verimli ve eğitici bir seminer olduğunu ve bu tür bilgilendirici etkinliklerin sürdürüleceğini ifade etti.

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.