GEVAŞ’TA TONLARCA KİRAZ ZİYAN OLDU

Gevaş’ta son yıllarda kirazlarda oluşan kurtçuklar, vatandaşların maddi zarar yaşamasına neden oluyor. Kiraz sezonu başlamasına rağmen, kurtçuklardan dolayı kirazların tüketilemez hale geldiğini belirten vatandaşlar, bu durumun üreticilerin zarar görmesine neden..

GEVAŞ’TA TONLARCA KİRAZ ZİYAN OLDU

Gevaş’ta son yıllarda kirazlarda oluşan kurtçuklar, vatandaşların maddi zarar yaşamasına neden oluyor.

Kiraz sezonu başlamasına rağmen, kurtçuklardan dolayı kirazların tüketilemez hale geldiğini belirten vatandaşlar, bu durumun üreticilerin zarar görmesine neden olduğunu söylediler. Tonlarca kirazın adeta ziyan olduğuna değinen bazı vatandaşlar, yıllardır kiraz ve vişne üretimlerinin meyve kurdu sorunu nedeniyle zarar gördüğünü belirttiler. Kirazların kurtçuklar yüzünden tüketilemez hale geldiğini ifade eden vatandaşlar, “Uzun süredir bu soruna bir çözüm bulamadık ve maalesef İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü de yol göstermiyor. Ne yazık ki, bu yıl da tonlarca kiraz ziyan oldu. Yetkililerin konuya çözüğm bulmasını istiyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundular.

Kiraz üreticileri ve vatandaşlar, meyve kurdu sorunuyla mücadele etmek ve kirazların kaliteli bir şekilde tüketilebilmesini sağlamak için ilgili kurumların daha etkin önlemler almasını talep ediyor. Aynı zamanda çiftçilere yönelik eğitim ve destek programlarının hayata geçirilmesi, kurtçuk sorununun önüne geçebilme amacıyla önem taşıyor.

Gevaş ilçesinde yaşanan bu sorun, hem çiftçilerin ekonomik kayıplarına hem de tüketiciye sunulan kaliteli kiraz miktarının azalmasına sebep olmaktadır. İlgili kurumların bu sorunu çözmek için gerekli adımları atması, çiftçilerin ve vatandaşların mağduriyetini gidermeyi hedeflemektedir.

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.