KADINLARIN “AŞIRI ÇIPLAKLIK” UYARISI

İran’dan gelen turistlerden bir kısmının aşırı çıplak giyimi kentin kültürünü tahriş ettiği gibi birçok annenin çığlığına yansıdığı şekilde gençlere kötü örnek oluyor. Kadınların ve annelerin yorumuyla, “Van’a gelen farklı dinlere..

KADINLARIN “AŞIRI ÇIPLAKLIK” UYARISI

İran’dan gelen turistlerden bir kısmının aşırı çıplak giyimi kentin kültürünü tahriş ettiği gibi birçok annenin çığlığına yansıdığı şekilde gençlere kötü örnek oluyor.
Kadınların ve annelerin yorumuyla, “Van’a gelen farklı dinlere mensup İranlı turistlerin seksüel arzuları ve rejimlerine olan kinlerinin kustuğu yer Van olmamalıdır. “
Modern yaşam tarzını benimseyen ve öyle giyinen kadınlarla yaptığım çalışmada kadınların yüzde 90’nı bazı İranlı turistlerin aşırı çıplaklığından ötürü ‘oldukça’ rahatsızlar. Aşırı çıplaklık ve seks turizmine karşı olduğunu söyleyen kadınlar toplumda konuşulanların kendilerini endişeye sevk ettiğini de ifa ediyorlar. Sahil kenarı sevişmeler, gayri ahlakı görüntüler ve ötesine göz yumulmasına tepkililer. Kabahatler kanununu işletmeyen yetkilileri bu kanunu hatırlatarak, esnafın kazanacağı üç beş kuruş için göz yumulmasına tepkililer. Toplumun birçok kesiminden yükselen tepkiye rağmen yetkililerin ve ilgililerin sessizliği dikkat çekiyor.
Van’da yaşayan halka ulaşımda en geniş potansiyele sahip kurumlardan Tutku Radyo’nun bu konuyu gündemine almasını yorumlayan kadınlar, yetkililerden bir şekilde önlem alınmasını dile getirmekteler.
Vanradikal’ haber portalı, toplum tarafından sorunsallaştırılan bazı İranlıların aşırı çıplaklığını haberleştirmesi Van’da birçok kişi tarafından olumlu karşılandı. Vanradikal haberinde;
“Bu hafta, Tutku Radyo’nun gündeminde üç konunun öne çıktığı görülmektedir. Anlık yaklaşık 80 bin dinleyicinin dinlediği, gün içinde 250 bin üzerinde dinleyiciye ulaştığı Tutku Radyo’nun bu haftaki gündeminde, İranlı turistler, Van’ın siyasi gündemi ve Van’ın Edremit ilçesinde düzenlen festival var.
Van’a gelen İranlı turistlerden bazılarının tüm ahlakı değerli göz ardı ederek, yatak odasında kıyafetleriyle Van sokaklarında dolaşmaları tepkiye neden olurken; farklı bir kesimde İranlı turistlerin kentin ekonomisine olan katkısını konuşuyor. Van’da yaşayan özellikle kadınların ‘yeter artık’ diye tepki gösterdiği ‘aşırı çıplaklık’ kentin kültürel dokularını etkilerken, aile dokusunda olumsuzluklara neden olabileceği dile getirildi. Modern yaşam tarzını tercih eden bir kadının “Bu kadar rezalet olmaz. Yeter artık. Kadın olmaktan utanıyorum. Eğitimliyim, modern giyimi tercih eden bir kadınım ama bu rezaleti bu iğrençliği kabul edemem. Sahilde ya da yatak odasında giyilen kıyafetlerle sokakta dolaşmak kabul edilemez bir durumdur. Bazı İranlı kadınların giyim tarzından ötürü iğreniyoruz. Bu kadarda edepsizlik olmaz. Sokağa çıkmaya utanır hale geldik. Bunlar bir şekilde uyarılmalı. Yetkilileri uyarıyorum, ‘ÜÇ BEŞ LİRA İÇİN’ bu toplumun ‘AİLE YAPISINI’ derinden sarsacak bu gidişatı engelleyin. İranlı turistlere evet ama İran’ın oosbularını istemiyoruz.” şeklinde gündeme taşıdı.

Halkın tepkisini ciddiye almak zorunda olan yetkililerin sessizliğini anlamlandırmakta zorlanırken, kültürel değerlerle kurulduğunu ifade eden bazı STK’ların anlamlandıramıyorum.
Bavul ticareti dahil tüm turizm çeşitlerine ‘EVET’ aşırı çıplaklık dahil ‘SEKS ve SEKSİ EĞLENCE TURİZMİ’ne hayır.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.