Selçuklu Mezarlığı ve Halime Hatun Türbesi Ne zaman Yaptırılmıştır?

  Gevaş Selçuklu’nun Anadolu’daki son izlerinden olan, Gevaş’ta bulunan Selçuklu Mezarlığı ve Halime Hatun Kümbeti’nin tarihi, deformasyonu ve bilinmeyenlerini sizler için derledik. Gevaş’ta Selçuklu mezarları, Halime Hatun Kümbeti gerek tarih..

Selçuklu Mezarlığı ve Halime Hatun Türbesi Ne zaman Yaptırılmıştır?

 

Gevaş Selçuklu’nun Anadolu’daki son izlerinden olan, Gevaş’ta bulunan Selçuklu Mezarlığı ve Halime Hatun Kümbeti’nin tarihi, deformasyonu ve bilinmeyenlerini sizler için derledik.

Gevaş’ta Selçuklu mezarları, Halime Hatun Kümbeti gerek tarih acıdan gerek estetik açısından büyük öneme sahip olması gerekirken, toplumun ilgisizliği bir kenara, modern toplumun tahribat ve saldırısına uğramıştır. 1300 ile 1400 yılları döneminden günümüze gelen eserler, Selçuklu’nun Anadolu’da bıraktığı izlerin son örnekleridir. Tarihi dokusuyla insanları heyecanlandırsa da ne yazık ki hak ettiği değeri bir türlü görememiş bir bölge olarak karşımıza çıkıyor.

Halime Hatun Kümbeti Tarihimizin emsalsiz bir mirasını temsil eden bu mezarların ortasından 1940’lı yıllarda Gevaş’a atanan bir kaymakam tarafından yol açtırılmıştır. Birçok güzergah alternatifi olmasına rağmen tarihin kalbine adeta hançer saplanmıştır. Artos dağının taşları dururken Van Gölü sahiline iskele yapmak için bu mezar taşları kullanılmış, Van Gölü’nün suları yükselince mezar taşlarından yaptıkları iskele sulara gömülmüştür. Mezarların ortasından geçen yol yaklaşık 16 yıl önce kapatılsa da, suya gömülen mezar taşları gün yüzüne çıksa da, tarihi doku zarar görmüş tarihimize adeta operasyon düzenlenmiştir.Gevaş’ta Selçuklu mezarları

Gevaş İlçesi’ndeki Selçuklu Mezarlığı’nın doğu tarafında bulunan Halime Hatun Kümbeti, Melik İzzeddin tarafından 1335 tarihinde, kızı Halime Hatun için yaptırılmıştır. Ustası Ahlatlı Pehlivan oğlu Esed’dir. İki katlı inşa edilmiş kümbetin cenazeliği kare planlı olup, doğudaki kapısına merdivenle inilmektedir.

 

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.