YEREL SEÇİM KAVGASI

Van özelinde yerel seçim startı ve tartışma yaratacak yaklaşımlar Van’da olduğu gibi Gevaş’ta da de erken başladığını Gevaş Sesi Gazetesinin geçen haftaki baskısında gördüm. Van’da olduğu gibi Gevaş’ta da aday..

YEREL SEÇİM KAVGASI

Van özelinde yerel seçim startı ve tartışma yaratacak yaklaşımlar Van’da olduğu gibi Gevaş’ta da de erken başladığını Gevaş Sesi Gazetesinin geçen haftaki baskısında gördüm.

Van’da olduğu gibi Gevaş’ta da aday adaylık seçim süreci zorlu mücadeleyle geçecek gibi gözüküyor.
Van büyükşehir aday adaylığının daha kıran kırana geçeceğini gözlemliyorum. Şu an itibariyle Ak Partiden Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmayı arzulayan ve aday adaylık için çalışma startı veren yirmi civarında kişinin alttan alta çalıştığını söyleyebilirim. İçerden aldığım bilgiye göre, HDP/Yeşil Sol’da da adaylık için çalışanların azımsanmayacak sayıda olduğunu duydum.

Kişilerin aday adaylık kararlarının saygınlığı kadar halkın hizmet talep etme hakkı bir o kadar kutsaldır. Önceki dönemlerde daha çok terör örgütü PKK’nın emrinde olan adaylar seçimi kazansa da hizmet bekleyen halk kaybetmiş, Ak Partinin seçimi kazanamayacak adaylarla çıkışı kentte kaybettirmiştir. Ak Parti’nin seçimi kazanamayacak adaylarla çıkışı HDP’nin nasıl olsa kazanırım özgüvenine neden olurken, seçimi nasıl olsa kazanıyorum özgüveniyle PKK’ya hizmet dışında hiç bir hizmete yönelmeyen adaylara kapı aralamıştır.

Önceki yılların rehavetinin aksine ‘Ak Parti kazanacak’ ‘HDP/Yeşil Sol oy kaybetmeyecek’ aday göstermek zorundadır. Ak Parti, HDP/Yeşil Sol’a oy veren kemik seçmen dışında kalan bir aday adayı ile seçime girmesi HDP/Yeşil Sol’un kendisini çek etmesine, halka hizmeti öncelemesini zorunlu kılacaktır.

HDP/Yeşil Sol’un hizmet ayarı Ak Parti’nin alacağı yüksek oy’la olur. HDP/Yeşil Sol yerel seçimi kaybetme korkusu yaşamadıkça ideolojik siyaset önceleyerek hizmeti ikinci sıraya itecektir. İşte bundan ötürü Ak Parti içinde ‘menim babam yerli olsun’ psikolojik hastalığı da parti benim elimde kalsın yaklaşımı da bu kent insanına yapılacak en büyük kötülüktür.

Van’da, önceki yerel seçimlerde olduğu gibi bu seçimde Ak Parti ile HDP/Yeşil Sol arasında geçecektir. Diğer partiler her ne kadar iddiali söylemler ortaya çıksalarda Van’da iki parti dışında herhangi bir partinin kazabilme ihtimali yok edencek kadar azdır.

Van özelinde, Ak Parti içinde ben-benim adamın-adayım kavgasının bu kentte verdiği zarar, başkanlık seçimini kazandıktan sonra PKK’ya hizmet edenlerin verdiği zarardan daha az değildir. ‘Benim adamım kavgası’ HDP/Yeşil Sol’un değirmenine su taşımaktan başka bir şey değildir. ‘Menim babam yerli olsun’ diyenler ‘ihanetin içinde boğulan, ultra hainlerdir.’
Selametle kalın.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.