İzzeddin Şir Camii ne zaman yapıldı?

  Gevaş İzzeddin Şir Camii ve Medresesi, Van ilinin Gevaş İlçe Merkezi, Hişet Mahallesi’nde bulunmaktadır. Bu tarihi cami, İzeddin Şir tarafından 1387-1410 yılları arasında yaptırılmıştır. Genel olarak Osmanlı dönemine tarihlendirilmektedir…

İzzeddin Şir Camii ne zaman yapıldı?

 

Gevaş İzzeddin Şir Camii ve Medresesi, Van ilinin Gevaş İlçe Merkezi, Hişet Mahallesi’nde bulunmaktadır. Bu tarihi cami, İzeddin Şir tarafından 1387-1410 yılları arasında yaptırılmıştır. Genel olarak Osmanlı dönemine tarihlendirilmektedir. Cami, kare planlı ve üç bölümlü bir harimden oluşur. Kubbeli mihrap bölümü ve bunun iki yanındaki dikine beşik tonozla örülü bölümlerden oluşan birinci sahın ile bunun gerisinde enine düzenlenmiş diğer iki sahın arasındaki üçer kemer açıklığı birbirine geçişi sağlamaktadır. Gerideki sahanların üzeri boydan boya uzanan sivri beşik tonozlar ile örülmüştür. Mihrap önündeki kubbe kuzeyden köşeli sütunlarla güneyden duvar sütunlarına oturmaktadır. Üç yönden sivri kemerlerle desteklenen kubbe kasnaksızdır.

 

Ancak son onarımlar sırasında boyanan ve sıvanan harimin orijinal görüntüsüne zarar verilmiştir. Ayrıca duvarların üst kısmına açılmış olan mazgal pencerelerin bir kısmı kapatılmıştır. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yaptırdığı onarım sırasında birçok özgün özelliğini kaybeden yapıya orijinalde olmayan bir de minare eklenmiştir. Kuzeyden camiyle bütünleşen medrese doğudan camiyle aynı hizada, batıda ise dışa taşıntılıdır. Medrese avlusunun batı, kuzey ve doğu kenarlarına odalar yerleştirilmiş, dikdörtgen planlı bu odaların üzeri beşik tonozlarla örülmüştür. Duvarlarda düzgün kesme taş, üst örtüde ise moloz taşlar kullanılmıştır12.

Bu tarihi cami, İzettin Şir adına Abdullah Han tarafından Miladi 1387-1410 yılları arasında yaptırılmıştır. En son 2005 yılında restore edilmeye başlanan eser hala ibadete açık tutulmaktadır.

Gevaş İzzeddin Şir Camisi, tarihi ve mimari özellikleriyle ziyaret edilmeye değer bir kültürel mirastır.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.