“TARIMIN GELECEĞi GÖLETLERE BAĞLI”

Gevaş Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Ergenç, ilçenin hayati öneme sahip yeraltı kaynaklarının korunması ve çiftçilerin tarımsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için Dağyöre ve Kuşluk göletlerinin acil yapılması çağrısında bulundu. Başkan..

“TARIMIN GELECEĞi GÖLETLERE BAĞLI”

Gevaş Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Ergenç, ilçenin hayati öneme sahip yeraltı kaynaklarının korunması ve çiftçilerin tarımsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için Dağyöre ve Kuşluk göletlerinin acil yapılması çağrısında bulundu.

Başkan Ergenç gazetemize verdiği açıklamada, içme suyu, sulama suyu ve tarımın can damarı olan göletlerin mutlaka yapılaması gerektiğini ifade etti. Eşsiz doğasıyla dikkat çeken ilçede yeraltı kaynak sularının büyük bir önem taşıdığını belirten Ergenç, ancak bu su kaynaklarının Van Gölü’ne akarak israf olduğunu söyledi.

Ergenç, son 11 yıldır süren mücadelelerine rağmen yeraltı kaynak suyunun korunması konusunda somut bir adım atılmadığını belirterek, “Gevaş halkının yaşam kaynağı olan bu yeraltı kaynağı maalesef akıntılarıyla Van Gölü’ne boşa akıyor. Çiftçilerimizin ekimlerini sulama suyu yetersizliği nedeniyle verim elde edemediği bir gerçek. Bu yıl yaşadığımız su kaybı nedeniyle hasılatımız üçte ikiye düştü. Dağyöre ve Kuşluk göletlerinin acilen yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde ilçemizde vahim sonuçlarla karşılaşabiliriz” dedi.

Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer’in makamında İlçe Kaymakamı, DSİ Bölge Müdürü ve Müdür Yardımcısı ile mahalle muhtarlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda resmi belgelerle taleplerini ilettiklerini belirten Başkan Ergenç, toplantının ardından DSİ Bölge Müdürü’nün gölet sözü verdiğini hatırlatarak, “Tarım arazilerinin verimliliğini artırmak ve su kaynaklarını korumak amacıyla Kuşluk ve Dağyöre göletlerinin derhal hayata geçirilmesi gerekmektedir. Yapılacak olan göletler, bölgedeki tarımsal üretimin artmasına
ve çiftçilerin ekonomik açıdan güçlenmesine katkı sağlayacaktır. Bu sürecin takipçisi olacağımızı ve göletlerin hayata geçirilmesine kadar mücadeleye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.